Akşam Gazetesi - 'Robotik akıllı otopark' ABD'den sonra Balıkesir'de


 

4.2 milyon liraya tamamlanan 'Robotik Otopark' Balıkesir Belediyesi tarafından hizmete açıldı. 84 araç için gerekli olan 2 bin metrekare alanı 183 metrekareye düşüren otoparkın yaygınlaşması hedefleniyor.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan akıllı otopark sistemi, 'Robotik Otopark' törenle hizmete açıldı. Yapımına Kasım 2015'te başlanan ve yaklaşık 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanan akıllı otopark sistemlerinin Türk firması San Park tarafından dünyada ABD San Diego kentinden sonra Türkiye'deki ilk uygulaması Balıkesir'de Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıp faaliyete geçirildi. Robotik Otoparkı büyük beğeni topladı.

TRAFİĞİN YÜZDE 30'U 

Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 84 araç kapasiteli Robotik Otopark'ın 183 metrekare alanda kurulu olduğunu kaydederek, konvansiyonel bir ortamda aynı araç sayısı için en az 2 bin metrekare alana ihtiyaç olacağını belirtti. Uğur, şöyle devam etti: "Yapılan  bir araştırmaya göre trafikte gezen araçların yüzde 30’u sadece park yeri aramak için geziyormuş. Balıkesir'deki bütün otoparkları bu şekilde otomatik akıllı park haline dönüştüreceğiz."

183 metrekareye 84 araç sığıyor 

ROBOTİK Otopark 84 araç kapasitesine sahip. 183 metrekare oturma alanına 84 aracı otomatik park ettiren robotik akıllı sistemin bulunduğu bina 8.5 şiddetindeki depreme dayanıklı olarak inşa edildi. Projenin toplam maliyetinin 4 milyon 200 bin TL olduğu bildirildi. Normal otoparklara göre 12 kat verimli olan Robotik Otopark, akıllı ergonomik tasarımıyla en küçük otopark alanına en fazla araç sığdırabilen bir teknolojinin ürünü. Burada bir aracın park ettirilme süresi ise 100 saniye.